WB6-0900/A Stainless Steel Workbench
Weight 1.25 kg
Dimensions 970 × 670 × 185 mm
Brand
Modular Systems
Depth X Width X Height
14 in stock
19 People watching this product now!
Description
All Stainless Steel Flat Workbench with solid undershelf – WB6-0900/A
900mm Wide
OPTIONAL DRAWERS AVAILABLE
; – See Stainless Steel Accessories
  • 600 mm deep × 900 mm high
  • Specially designed for quick & simple assembly
  • Comes with instruction manual & tools
  • Supplied flat-packed for ease of transport
  • 4 legs per bench – 2100 & 2400 mm wide benches have 6 legs
  • Locking drawers available*
Legs
  • 1.2 mm S/S; 42 mm Ø
  • Fully adjustable S/S polished disc feet that match the legs perfectly
  • Castor kits available (lockable)
Benchtops
  • 1.2 mm material; SUS304 (18/8)
  • Llined with XPS board, 20 mm thick & S/S panel
  • Special S/S ‘U’ channel reinforcements under
  • As the bench size increases so does the number of channels
Undershelves
  • Height of shelf is fully adjustable, also an extra shelf can be added
  • Special ‘U’ channel reinforcements under to suit the bench type & size, and as the bench size increases so does the ‘U’ channel width; S/S 1.2 mm thick