DSB6-1500L/A Double Left Sink Bench with Pot Undershelf
Weight 139.5 kg
Dimensions 1570 × 670 × 530 mm
Brand
Modular Systems
Depth X Width X Height
Out of stock
15 People watching this product now!
Description
All Stainless DSB6-1500L/A  Double Left Sink Bench with Pot Undershelf
1500 mm wide
Free optional leg brace instead of pot shelf, please specify leg brace on order if required
• Bowl size 400mmW×400D×300H; 90 mm Ø drain hole
• 600 mm deep × 900 mm high
• Specially designed for quick & simple assembly
• Comes with instruction manual & tools
• Supplied flat-packed for ease of transport
• 4 legs per bench – 2100 & 2400 mm wide benches have 6 legs
• 1.2 mm S/S
• 15 mm wet edge
• Centre bowl positioning
• Bowls are fully welded, polished inside & out
• 90 mm Ø drain hole
Splashbacks
• Stainless Steel backed • 150 mm high; 30 mm thick
• Bevelled • fully enclosed
Legs
• 1.2 mm S/S; 42 mm Ø
• Fully adjustable S/S polished disc feet that match the legs perfectly
• Castor kits available (lockable)
Benchtops
• 1.2 mm material; SUS304 (18/8)
• Lined with XPS board, 15 mm thick & S/S panel
• Special S/S ‘U’ channel reinforcements under
– As the bench size increases so does the number of channels
Pot Undershelves
• 1.2mm S/S (18/8)
• Outer frame tubes: 38 Ø 1.2 mm tube
• Inner tubes: 25 Ø 1 mm tube with 40 mm spacing